Gözlük Kullanan İnsanlar Daha Zeki Oluyor

Aslında genel olarak yaşadığımız çevrede ve ortamda gözlük takan insanların daha zeki olduğuna dair bir yargı vardı öyle ki bu yargı filmlere kadar yansımış ve filmlerde yer alan zeki adamların, bilim adamların hepsinin imajına gözlük eklenmiş ve adeta gözlükle birlikte o bireylere bilim insanı veya bilim adamı yakıştırması yapılmıştır. Bu yönde yapılan yorumlar son dönemde yapılan araştırmalar sonucunda doğrulandı ve gözlük takan insanların diğer insanlara oranla daha zeki olduğu sonucu ortaya konuldu.

Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar, bireyin kalıtsal özelliklerinin bilişsel işlevlerini nasıl etkileyebileceğini araştırmak için kapsamlı bir çalışma yürüttüler. Bu çalışmada UK Biobank, Charge ve Cogent konsorsiyumları tarafından derlenen, yaşları 16 ila 102 arasında değişen 300.486 kişinin verileri analiz edildi.

Bilişsel yetenekle ilişkili 148 bağımsız genetik lokusu tanımlayabildiler ve görme, yüksek tansiyon ve yaşam beklentisi gibi çeşitli özelliklerin zekâdan etkilenip etkilenmediğini değerlendirdiler.

Günümüze kadar zekânın genetik temellerini araştıran bu en kapsamlı çalışma, aslında gözlük takma ile bilişsel işlev arasında bir bağlantı olduğunu ve zeki insanların neredeyse yüzde 30’unun gözlük takma eğiliminde olduğunu gösterdi. Ayrıca, daha fazla bilişsel işlev, uzun ömür, akciğer kanseri riskinin azalması ve daha iyi kardiyovasküler ve zihinsel sağlık gibi çeşitli sağlıklı özelliklerle de ilişkilendirildi.

Genetik verileri analiz ettiklerinde, araştırmacılar daha önce zekâ ile ilişkilendirilmemiş olan 58 genomik alan dâhil olmak üzere genel bilişsel işlevle ilişkili 148 genom çapında bölgeyi keşfettiler.

Edinburg Üniversitesi’nden genetik istatistikçi Dr. Gail Davies şöyle söylüyor: “Bilişsel fonksiyonun genetiğine dair yapılmış olan bu en kapsamlı çalışma, düşünme becerilerinin kalıcılığına katkıda bulunan birçok genetik farklılığı tanımlamıştır. Sağlık sonuçları ve beyin yapısı üzerindeki paylaşılan genetik etkilerin keşfi, bu farklılıkların yaşam boyu düşünme becerilerini etkilediği mekanizmaları keşfetmek için bir temel oluşturuyor.”

Dr. Gail Davies, “Bu çalışma, bilişsel işlevin en büyük genetik çalışması, düşünme becerilerinin kalıcılığına katkıda bulunan birçok genetik farklılığı tanımlamıştır.”

Araştırmayı yürüten Prof. Ian Deary ise genetik ve zekâ arasındaki bağlantıya yönelik araştırmaların son yıllarda uzun bir yol kat ettiğini “10 yıldan kısa bir süre önce  yaklaşık 3000 katılımcı ile zekâyla ilgili genleri araştırdık ve neredeyse hiçbir şey bulamadık. Şimdi, katılımcı sayısının 100 katı ve birlikte çalışan 200’den fazla bilim insanıyla, zeki insanların nasıl olduğuyla ilgili neredeyse 150 genetik bölge keşfettik. Şeklinde belirtmekte.

Profesör Deary, bilişsel fonksiyonun yaşlılıkta nasıl azaldığına dair daha kapsamlı bir anlayış kazanmak için ekibin sonuçları daha ayrıntılı bir şekilde analiz etmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir