Müzik Dinlemek İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiler?

Her birimiz yaşamışızdır. Her şeyden sıkıldığımız bir anda bir müzik açıp kendimizi melodilerin ritmlerine bırakmışızdır. Müzik dinlemenin insan psikolojisini iyileştirdiğine, müzik dinlemeyi seven her birey şahit olmuştur.

Aslı Yunanca olan müzik kelimesi ”musica” sözcüğünden gelmektedir. Yapılan araştırmaya göre ”musica” kelimesinin etimolojik kökeni “muse” şifa dağıtan peri anlamına gelmektedir. Müziğin kelime kökü bile iyileştirme anlamında kullanılmıştır.

Müzik ile terapi sistemi Türkiye’de ve Dünya’nın bir çok ülkesinde hastaları tedavi etmek için kullanılmakta. Yapılan değerlendirmelerde ise müzik ile terapi uygulamasının bireyin iyileşmesine önemli derecede katkı sağladığı gözlemlenmiştir. İnsan zihnini ve psikolojisini rahatlatan müzikler de ise ilk sırayı klasik müzik alıyor.

1993’te yapılan bir araştırmada, 36 üniversite öğrencisinin, önce IQ testinin sağ beyin yeteneklerini ölçen sorularıyla test edilmiştir. Testten sonra öğrencilere Mozart’ın “Re Majör, K 448 iki Piyanoluk Sonat”ı 10 dakika boyunca dinlettirilmiştir. Daha sonra öğrenciler tekrar test edildiklerinde, IQ skorlarının önceki değerlere göre daha yükselmiş olduğu gözlenmiştir. ‘Mozart Etkisi’ olarak tarihe geçen bu araştırma birçok farklı araştırmayı da beraberinde getirmiştir. Kimi araştırmacılar tarafından doğru olmadığı iddia edilen Mozart Etkisi, kimi araştırmacılar tarafından da doğrulanmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda müziğin insan üzerindeki etkileri aşağıdaki gibidir ;

  • Müzik dinlerken, beyne giden kan ve oksijen miktarında artış olduğu için, uyarıcı ve harekete geçirici etkisi var.
  • Kalp atışlarını ve metabolizmayı doğrudan etkiler. İdmanlarda tempolu ve ağır müziğin etkileri farklı sonuçlar doğurmuştur.
  • Müzik ilham verir, duyguları harekete geçirir ve yaratıcılığı artırır.
  • Müzik matematikseldir, karmaşık fikirlerin kolay çözülmesini sağlar.
  • Etkili öğrenmenin temel unsuru olan beynin, sağ ve sol yarım kürelerinin denge içinde çalışmasını sağlar.
  • Belirli müzik türleri, huzur veren endorfin hormonunun salgılanmasını ve sakinliği arttırır.
  • Kas gerilimini azaltır, beden hareketlerini ve koordinasyonu geliştirir.
  • Beynin, fiziksel dünyayı algılama, zihinde canlandırma ve nesneler arasındaki farklılıkları ayırt edebilme yeteneğini geliştirir.
  • Müzik stresi azaltır, rahatlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir